Contact

07.01.2020

המצאת שם מותגי. בואו נרים לקופרייטינג!

כולם מדברים על לוגו אבל מה עם הקופירייטינג? 

״ניימינג״ הוא בהגדרתו – ״שיום״ = כלומר פעולה בה ניתנים שמות לעצמים או למושגים אחרים. שיום הוא הליך המצאת שמות חדשים או השאלתם משפה אחרת. ברמת הפרט, השיום כולל גם הליך הכרה וזכירה של שמות, שהאנשים סביבו נוטים להשתמש בהם, תוך הגדלת אוצר המילים. שיום יכול להיעשות באופן שרירותי לחלוטין או תוך התחשבות בכללים או הנחות מסוימות.

אז מה הבעיה בכלל להמציא שם? הרי כל אחד יכול להמציא שם, מה בכלל ה״ביג דיל״? ולמה המצאת שם – ״קופירייטינג״ – הוא מקצוע לא קל, ודיי מסובך אפילו?

 א. כי כל השמות שתנסו להמציא – מישהו כנראה כבר חשב עליהם קודם.

 ב. כי השם צריך להיות גם מתאים לעולם התוכן, גם משמעותי, גם מתמצת את הרעיון המרכזי ומעביר את המסר, גם מספר סיפור וגם נשמע טוב ומתגלגל נעים על הלשון 

ג. אז נגיד שמצאתם שם, שהוא גם מתאים, גם נשמע טוב וגם אינו קיים עדיין. בנוסף לכל אלה – השם חייב להיות קליט וזכיר. שם שהוא לא מסובך מידיי ולא מתחכם מידי.

ד. נגיד שכבר מצאתם שם, שהוא גם מתאים, גם נשמע טוב וגם אינו קיים עדיין, השם חייב להיות קליט וזכיר. שם שהוא לא מסובך מידיי ולא מתחכם מידי

הנה כמה דוגמאות לשמות שהומצאו בסטודיו גורילות בשנים האחרונות:

1. השם לרשת האופנה is:about  – מרמז על לשון צעירה וחדה, סלנג שובב וגישה מרדנית ששמה את ה״אני״ במרכז. אף אחד לא מבין בדיוק מה השם הזה אומר, נגיד שכבר מצאתם שם, שהוא גם מתאים, גם נשמע טוב וגם אינו קיים עדיין, השם חייב להיות קליט וזכיר. שם שהוא לא מסובך מידיי ולא מתחכם מידי.

2. לסטודיו לעיצוב שמלות כלה קוטור רומנטיות – בחרנו את השם: poetique – השם מספר מעביר את הגישה העדינה והסגנון האצילי של המעצבת ליאת ברוך.

     3. למותג המייצר ביגוד נוח, כזה שגם אנשים עם מוגבלויות פיזיות יוכלו ללבוש בעצמם, קראנו בשם הרגיש:  Mikita – שפירושו בלטינית: ילד בלתי מנוצח. אני חושבת שזה שם מפרגן שגם נשמע טוב וגם משאיר נימה אופטימית ועידוד.

   

4. למותג תכשיטי העץ – הוספתי ״טוויסט״ הרפתקני של סיפורי מסע  עם השם המסקרן: The Story Of Anka

5.  Else  כי אתם משהו אחר… זה השם הנבחר לחברת ההפקת האקסקלוסיבית שעושה את הכל  אחרת…

6. ומה עם עברית? עשו כבוד לשם ישראלי, וותיק ואותנטי – ״העולם המופלא של גיא גיל״ – בוטיק הלייף סטייל שהכניס צבע וחוש הומור בשנקין והסביבה.

7.   Beni Bad Boy – זה אותו בחור מעצבן וחתיך שאת נדלקת עליו אבל גם קצת שונאת אבל עדיין דלוקה עליו אבל גם שונאת אותו אבל קצת דלוקה עדיין… זה שם שמתאר שני רגשות המתרחשות יחד במקביל. מותג תכשיטים בועט למי שאוהבת קצת דרמה.

 

עוד שמות? 

8. loox – תכשיטי זהב וכסף ושעוני מותגים

9. Beez – השם הצעיר מרמז על הדור החדש של יצרני הדבש ברמת הגולן

10. –  Red Choice – ״החיים מתחילים בנקודה שבה אנחנו מבינים שלא יהיה יותר. הנקודה בה אנו מתפקחים להבין שהחיים זה עכשיו״. השם הוא כותרת המתארת את הערך המרכזי של המותג.

ומה לגבי סלוגן?   אותה שורת המיצוב של המותג. הכותרת(ה״טייטל״) זו המתמצתת את המסר העיקרי של המותג (השירות/המוצר). מטרת הסלוגן היא להסביר במשפט אחד מה החברה עושה, או במה המותג מאמין, או לשקף את הערך המרכזי שלו. 

8. איך מלכה נושמת? ומה היא לובשת? משפט קסום שהפך את כל קולקציית השמלות לעוד יותר נחשקת… 

10. הגדרת הסגנון האישי חשובה מאוד לאדריכלים ומעצבים. אופיר אסיאס מאושר שמצאנו לו את המשפט שמגדיר בדיוק מה הוא עושה: Mid century modern

11. שרון ארני היא מעצבת פנים פיוטית שההשראות שלה מגיעות מספרות ושירה. Welcome Home הן שתי מילים שמספרות סיפור חשוב ונפלא כל כךמאמרים

,

מה חדש