Contact

12.06.2020

ראיון עדי דגן מסטודיו גורילות וסטודיו אינטו  

רותם עומר ונטלי טולדנו מסטודיו ״אינטו״ – המתמחה בעיצוב חנויות וחללים מסחריים-מראיינות את עדי מסטודיו גורילות, בשיחת זום של ימי קורונה 

מ״סטודיו״ ל״סטודיו״ בפייסבוק לייב:

ספרי לנו על הסטודיו:

סטודיו גורילות לבניית מותגים, עובדים ופועלים בת״א כבר 15 שנה. אנחנו מתמחים בבניית אסטרטגיה מותגיתֿ, עיצוב ויצירת חוויה קנייה, בעיקר לתחום הדיזיין והלייף סטייל.

אז מה זה בעצם מיתוג? מהו תהליך מיתוג ? מה הבדל בין מוצר למותג?

מיתוג הוא החיבור בין מוצר לרגש. כשאנחנו מחברים ערכים ומסרים עם מוצר, אז אנחנו מרגישים אליו משהו (במודע או בתת-מודע) שנותן לו יתרון על פני מוצרים אחרים. ההבדל בין מוצר למותג הוא כמו ההבדל בין להגיד ״מדונה״ לבין להגיד ״זמרת״. מדונה היא לא ״סתם זמרת״ כמו ש״נייקי״ הם לא סתם ״נעליים״.

למי מתאים מיתוג? מי צריך את זה בעצם?

מיתוג מתאים לכל מי שרוצה למכור. אם אנשים לא מרגישים שום דבר כלפי המוצר שלך, אז מצבך בעייתי כי אתה צריך לעמוד בתחרות קשה על מחירים. כשאנחנו לא מרגישים כלום כלפי משהו, הוא לא חשוב ולכן נרצה לרכוש אותו במחיר נמוך ככל האפשר. אבל, ברגע שיש לנו ערך – אז אנחנו מוכנים לשלם את המחיר.
מי שמצליח לייצר ערך ייחודי – פחות מפריעה לו התחרות.

אז איך בעצם עושים את זה? איך מייצרים ערך?

מיתוג עסקי הוא תהליך שמתחיל בלהבין קודם מהו הדבר הכי חשוב בשירות או המוצר. אני טוענת שהמוצר שלכם – זה הדבר האחרון שאתם מוכרים. אם את מעצבת תכשיטים – את לא מוכרת תכשיט, אם את מעצבת אופנה – את לא מוכרת בגד.

אף אחד לא צריך תכשיט או בגד. אנחנו לא צריכים תכשיטים ובגדים אבל אנחנו רוצים. רצון זה כבר צורך פסיכולוגי. רצון אפשר לייצר – בדיוק בנקודה הזאת נכנס המיתוג.

ואיך בדיוק המיתוג מביא למצב שבו הלקוח קונה?

תחשבו על עצמכם עכשיו נכנסים לחנות כדי לקנות בגד. אתם מסתכלים על חולצה ומרימים אותה מהקולב. ועכשיו, כשאתם מתבוננים על החולצה לוקח לכם כמה שניות להחליט מה אתם חושבים עליה.
באותן שניות אתם תשאלו את עצמכם שאלות תת-מודעות כמו: מה יחשבו עלי כשאלבש את החולצה הזאת, לאיזה קבוצה חברתית החולצה הזאת משתייכת? (האם זה של ״היפסטרים״ או של ה״מיינסטרים״, האם זה של ״עשירים״ או ״עניים״? באיזה סטטוס חברתי זה שם אותי? מה אני ארגיש כשאלבש אותה? מה אשדר החוצה?) אם התשובות שאנחנו עונים לעצמנו יתאימו לנו, או ״לסרט״ שעובר לנו בראש – אנחנו לא רק נקנה, אלא גם נהיה מוכנים לשלם מחיר גבוה.

הדוגמא הזו ממחישה למה אנחנו לא קנינו ״רק״ חולצה. אנחנו קנינו בעצם ״סרט״.
״הסרט״ הזה משותף לכל בני האדם.

כולנו מסריטים בראש את האדם שאנחנו רוצים להיות. לא משנה עד כמה אנחנו מתוחכמים וחכמים. התת-מודע של כולם הוא די פשוט. וזה משותף לכולם בצורה זהה.

האם מוצר יכול להימכר גם ללא מיתוג?

בעולם אידאלי – מוצרים טובים נמכרים, ומוצרים לא טובים – לא נמכרים. בעולם המציאות: אנחנו נוכחים שאין קשר בין טיב המוצר לאחוז המכירות שלו. אנחנו רואים שיש מוצרים מעולים שאינם פופלאריים בעוד מוצרים בינוניים זוכים להצלחה. המוצר עצמו פחות חשוב ממה שחושבים עליו.

האם מיתוג אמור להעביר רק רגש חיובי? האם מיתוג יכול להעביר רגש שלילי?

אני אוהבת את השאלה הזאת. בעיקר כי היא לא צפויה. התשובה המתבקשת לשאלה כזו היא לכאורה שכמובן שמיתוג אמור לעורר רגש חיובי. אבל יש עוד רובד מעניין שחשוב לדבר עליו בהקשר הזה והוא: שלפעמים מותג יכול, ואפילו רצוי, לעורר רגש שלילי, עבור קהל היעד אליו הוא אינו מכוון. כלומר, מותר, אפשר ואפילו רצוי לעורר רגש שאינו חיובי, ואפילו לעורר אנטגוניזם בתנאי שעבור קהל היעד שאליו אנחנו מכוונים – הרגש נשמר חיובי. בני אדם שונים אחד מהשני ברקע שלהם, בגיל ובתפיסה ולכן, אותם ערכים יפעילו רגשות אחרים לגמרי אצל אנשים שונים. נשמע מסובך? דוגמא טובה לזה היא המיתוג העצמי של אביב גפן בשנות ה-90. אביב שפנה אז לנוער, התנגד לתרבות הקונפורמית, התנגד לערכים חברתיים פופולריים (צבא, מדינה, חינוך) – בכך הוא הצליח לעורר רגש חיובי ולחזק את מעמדו בקרב מתבגרים מתמרדים. אותם מסרים בדיוק עוררו רגשות שליליים בקרב דור ההורים (וגם בקרב קבוצות חברתיות מסוימות) – מה שרק חיזק עוד יותר את אהבת המתבגרים אליו.
ככה זה עובד עם כל קהל יעד בעצם. אדם שעכשיו התעשר, יקנה לעצמו ג׳וצי ופראדה ומותגי יוקרה של ״עשירים״ דווקא בגלל שבעלי המעמד הבינוני לא יכולים לרכוש אותם. זה יעלה עוד יותר את ערך המותג והמכירות בקרב הקבוצה העשירה. (ובקרב שרוצה להשתייך אליה). מותג שפונה לקהל ממוקד – הוא מותג מדויק שבד״כ כאן כדי להשאר.

 

דוגמאות למיתוג ותהלכים שנעשו בסטודיו גורילות:
 

תהליך המיתוג והאסטרטגיה שנבנו בחברת המיתוג שלנו – סטודיו גורילות  עבור רשת מויה – MOYA תיקים וארנקים טבעוניים:

אסטרטגיה מותגית של עידוד גישה של סובלנות וחמלה, כלפי בעל חיים, כלפי הסביבה ובעיקר כלפי עצמנו. עוצב לוגו שהוא סמל לכבוד ואהבה כלפי בעלי חיים וסלוגן המשקף את ערכי המותג. 

HAVE A NICE BAG

 צילום: איתן טל. פק שוט: אסף אברהם. סטיילינג: חיה וידר

Skip to main contentSkip to toolbar About WordPress Gorillot 1211 Plugin Updates, 1 Theme Update 00 Comments in moderation New View SEOEnter a focus keyphrase to calculate the SEO score Copy to a new draft Howdy, adi Log Out Screen Options Edit Add Add title Kolvert Permalink: https://www.gorillot.net/projects/kolvert ‎Edit Add MediaVisualText File Edit View Insert Format Tools Table Paragraph Georgia 16px Word count: 23 Draft saved at 4:00:55 pm. Last edited by adi on February 4, 2020 at 11:50 pm Toggle panel: Publish Preview Changes(opens in a new tab) Status: Published EditEdit status Visibility: Public EditEdit visibility Published on: Oct 23, 2019 at 12:01 EditEdit date and time Readability: OK SEO: Not available Copy to a new draft Move to Trash Toggle panel: Categories All Most Used אריזות(Primary Category)Primary הכלMake primary לייף סטיילMake primary תכשיטיםMake primary אדריכלים ונדל"ן אוכל אופנה אתרים משרדים וארגונים פלסטיקה וקוסמטיקה רק לוגואים + Add New Toggle panel: Featured Image project 9 - kolvert Click the image to edit or update Remove featured image Toggle panel: Yoast SEO SEO Readability Social Focus keyphraseHelp on choosing the perfect focus keyphrase(Opens in a new browser tab) Snippet Preview Url preview:https://www.gorillot.net › kolvertSEO title preview: Kolvert - Gorillot Meta description preview: Please provide a meta description by editing the snippet below. If you don’t, Google will try to find a relevant part of your post to show in the search results. Mobile previewDesktop previewEdit snippet SEO analysis Enter a focus keyphrase to calculate the SEO score Add related keyphrase Cornerstone content Advanced Toggle panel: Project Head Pic No image selected Add Image Gallery Image Size 1 2 3 4 Add Row Year Client Name Photo No image selected Add Image Client review Toggle panel: Project fields Size Mobile Picture Toggle panel: Discussion Allow comments Allow trackbacks and pingbacks on this page Toggle panel: Comments Add Comment No comments yet. Toggle panel: Author Author Thank you for creating with WordPress.Version 5.3.2 Close dialog Add Media Actions Upload FilesMedia LibraryExpand Details Filter MediaFilter by typeFilter by dateSearch Media list ATTACHMENT DETAILS moya_home.jpg February 14, 2020 276 KB 1280 by 800 pixels Edit Image Delete Permanently Alt Text תמונה מתוך קטלוג ״מויה״ 2018 Describe the purpose of the image(opens in a new tab). Leave empty if the image is purely decorative.Title עיצוב לוגו ומיתוג והמצאת סלוגן עבור חברת התיקים הטבעונית ״מויה״ Caption Description Copy Link https://www.gorillot.net/wp-content/uploads/2019/10/moya_home.jpg Smush 4 images reduced by 4.9 KB ( 1.7% ) Image Size: 276.0 KB View Stats ATTACHMENT DISPLAY SETTINGS AlignmentLink ToSize Selected media actions 1 item selected Clear Insert into post   אנימציית גיף מויהתמונת תיקים של חברת ״מויה״

 

 

המיתוג‭ ‬לקליניקה‭ ‬הפרטית‭ ‬של‭ ‬ד”ר‭ ‬רוית‭ ‬ינקו‭ – ‬מומחית‭ ‬בכירורגיה‭ ‬פלסטית‭ ‬ורופאה‭ ‬בכירה‭ ‬במרכז‭ ‬הרפואי‭ ‬תל‭-‬אביב‭ ‬ע‭”‬ש‭ ‬סוראסקי‭) ‬ביה”ח‭ ‬איכילוב)‭ .‬הייחודיות‭ ‬של‭ ‬ד”ר‭ ‬ינקו – היא‭ ‬ביכולת‭ ‬הפיסולית, האומנותית‭ ‬והעבודה‭ ‬העדינה‭ ‬והמופלאה, אשר‭ ‬מנוצלת‭ ‬לתחום‭ ‬הפלסטיקה. ‬הסגנון‭ ‬הטבעי‭ ‬והטעם‭ ‬המעודן‭ ‬מייחדים‭ ‬את‭ ‬אופי‭ ‬העבודה‭ ‬שלה. הלוגו‭ ‬המתוחכם‭ ‬של‭ ‬ינקו‭ ‬מדגיש‭ ‬את‭ ‬היכולת‭ ‬האומנותית‭ ‬הייחודית‭ ‬לה‭, ‬והגישה‭ ‬האישית‭ ‬בה‭ ‬מתנהלת‭ ‬המרפאה. קהל היעד של הקליניקה בנוי ברובו מרופאות, אחיות, נשות אקדמיה ומרצות. המיתוג הזה הוא מאוד יוצא דופן ולא דומה לרוב הקליניקות לפלסטיקה. הוא ארטיסיטי ואצילי, בהתאם לערכים של ד״ר ינקו. באופן טבעי מיתוג כזה מושך אליו את קהל היעד הרצוי. 

 צילום קליניקהצילום של כרטיסי ביקור

דוגמאות מתוך המיתוג לד”ר ינקו

עצה טובה שאת יכולה לתת:

הטעות הכי נפוצה שאני נתקלת בה כאשר לקוחות מגיעים לסטודיו למיתוג, שכמעט כל בעל עסק או מנהל חדש עושה, היא לנסות לפנות לכולם. (ואז להיווכח ש״כולם״ זה בעצם אף אחד).
אני טוענת שיש אנשים שהמוצר לא ידבר אליהם, וכדאי לוותר עליהם מראש. ולא לפחד לוותר על ״פלח שוק״.

אל תנסו לפנות ל״כולם״. אל תנסו ״לתפוס את כל התפוזים שנופלים מהעץ״.

נסו לתפוס אחד. אולי תצליחו.

 

 

תמונה של לוגו אייקון של סטודיו גורילות

 מאמרים

,

מה חדש

,

תהליכים